Obrazek wyróżniający

Program Inwestycji Strategicznych: Kolejne wsparcie inwestycji gminy Głuchów

W ramach drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych realizowanego w ramach rządowego programu „Polski Ład” gmina Głuchów otrzyma dofinansowanie na wszystkie zgłoszone inwestycje. W sumie na trzy projekty tutejszy samorząd otrzyma 9 mln 780 tys. zł. bezzwrotnego wsparcia. 

Dzięki tym środkom przeprowadzona zostanie kompleksowa modernizacja zespołu boisk sportowych przy Szkole Podstawowej w Głuchowie, modernizacja i adaptacja na potrzeby Gminnego Centrum Kultury i biblioteki budynku dawnej szkoły rolniczej. Trzeci projekt dotyczy przebudowy pięciu odcinków dróg: w Złotej, w Głuchowie – Polesie, łącznik Borysław – Michowice, krótki odcinek w Michowicach oraz ul. Łąkowa w Głuchowie. 

Jak mówi wójt Jan Słodki przebudowa boisk sportowych przy głuchowskiej podstawówce jest największym projektem, gdyż całość przedsięwzięcia oszacowana została na 5,5 mln zł., z czego 4,9 mln zł. to rządowe dofinansowanie. 

– Zamierzamy całkowicie odmienić wygląd kompleksu. Powstanie nowa bieżnia, zamontowane zostaną systemy nawodnieniowe oraz oświetleniowe. Zbudowane zostaną nowe trybuny, obecne boisko do koszykówki będzie mieć nową – tartanową – nawierzchnię. Powstanie też boisko ze sztuczną nawierzchnią – wymienia wójt Słodki.

W projekcie nie uwzględniono wymiany murawy, gdyż jej stan – jak mówią specjaliści – jest w dobrej formie. 

Kolejnym projektem, który otrzymał dofinansowanie (2,4 mln zł.) jest całkowita przebudowa budynku dawnej szkoły rolniczej w Głuchowie na potrzeby Gminnego Centrum Kultury i tutejszej biblioteki:

– Planujemy kapitalny remont obiektu, który w przyszłości będzie stanowić wizytówkę gminy. Z obecnej bryły budynku zostaną jedynie mury oraz więźba dachowa, która jest w dobrym stanie – mówi wójt – Pojawią się nowe tynki na zewnątrz i wewnątrz, przebudowany zostanie całkowicie układ pomieszczeń, wymienimy instalacje. Planujemy również wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

Jak dodaje wójt Słodki zmieniony zostanie również system ogrzewania. O ciepło oraz energię elektryczną zadbają pompy ciepła i fotowoltaika. Prace będą prowadzone we współpracy z konserwatorem zabytków, gdyż budynek znajduje się w gminnym wykazie zabytków. Koszt wszystkich prac oszacowano na 3 mln zł. 

Trzecią inwestycją, która otrzymała dofinansowanie z Polskiego Ładu jest przebudowa pięciu odcinków dróg gminnych. Największym projektem w tej puli jest budowa drogi asfaltowej w miejscowości Złota aż do granic z powiatem rawskim. 

– Mowa tu o odcinku długości 1,5 km. W planach mamy całkowita przebudowę ciągu komunikacyjnego, który obecnie jest drogą tłuczniową. W przyszłości będzie to droga asfaltowa ze ścieżką rowerową, co będzie miało istotny wpływ na jakość życia i bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Podobną metamorfozę przejdzie pół kilometrowy odcinek drogi w Głuchowie – Polesie. Tu również w miejscy tłucznia pojawi się asfalt. Droga zostanie wykorytowana i zbudowana od początku. Ma na to również wpływ ruch ciężkich pojazdów.

Kolejne inwestycje to ul. Łakowa w Głuchowie na odcinku od Urzędu Gminy do boiska oraz dwa kilkusetmetrowe odcinki: łącznik Borysław – Michowice oraz w samych Michowicach. Inwestycje drogowe to wydatek rzędu 3 mln zł. 

– W sumie gmina na te inwestycje otrzymała blisko 9,8 mln zł. z Polskiego Ładu. Po naszej stronie jest zabezpieczenie 1 mln zł. – wylicza wójt Jan Słodki i dodaje – Z tego miejsca chciałbym podziękować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz naszym parlamentarzystom za wsparcie lokalnych inicjatyw. Należy też kierować słowa uznania dla naszych radnych, którzy – podobnie jak i ja – widzą szanse na rozwój naszej małej ojczyzny. 

Zdjęcie dzięki uprzejmości www.infoskierniewice.pl

Sprawdź również

Utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowej w Białyninie

Szkoła Podstawowa w Białyninie złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna …