Wycieczka uczniów klas VI –VII – VIII
Uczniowie naszej szkoły w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji Narodowej pod nazwą : „ Poznaj Polskę” wyjechali 12 czerwca 2023 roku na trzydniową wycieczkę. Celem IV edycji projektu „Poznaj Polskę” jest wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego przez dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki.
W trakcie wyjazdu poznaliśmy następujące miejsca:
1. Ogrodzieniec –Zamek Ogrodzieniec to najsłynniejszy i najbardziej okazały z zamków na Szlaku Orlich Gniazd a jednocześnie prawdopodobnie jedne z najdostojniejszych ruin w Polsce. Budowla wznosi się na Górze Janowskiego (zwanej też Zamkową – 515m n.p.m.), która jest najwyższym punktem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Nie powinien więc dziwić fakt, że już w XIII wieku za panowania Bolesława Krzywoustego zdecydowano się wznieść w tym miejscu pierwsze mury obronne, które zniszczył najazd tatarski w 1241. Dopiero Kazimierz Wielki wybudował w tym miejscu kamienny zamek.
Ogrodzieniecka twierdza często zmieniała właścicieli, spośród których warto wspomnieć o rodzie Bonerów. Syn pierwszego właściciela z rodu Bonerów, Seweryn, przebudował zamek w stylu renesansowym, a rezydencja zyskała miano drugiego Wawelu. Co ciekawe ta słynna krakowska familia dorobiła się bajecznej fortuny, która pozwoliła im nie tylko na zakup własnego zamku- do dziś w Krakowie na Rynku stoi charakterystyczna grejpfrutowa kamienica, należąca dawniej do tego słynnego rodu krakowskich finansistów.
Wśród zamku wytyczona jest jednokierunkowa trasa. Mamy możliwość wejścia na wieżę kredencerską, z której roztacza się wspaniały widok na Jurę Krakowsko-Częstochowską, a przy dobrej pogodzie dostrzec można nawet zamek w Smoleniu. Filmy i makiety pozwalają natomiast pojąć niegdysiejszą skalę tej budowli.
Zamek otulają imponujące wapienne skały, co czyni go doskonałym miejscem do uprawiania wspinaczki skałkowej. Z kolei na pobliskim górze Birów wzniesiona została rekonstrukcja słowiańskiego grodu, do której koniecznie musimy zajrzeć przy następnej okazji.
2. Wzgórze wawelskie jego podstawowe elementy – zamek królewski z basztami obronnymi, kompleks zabudowań katedralnych, ciąg domów gotyckich oraz poaustriacki budynek szpitala wojskowego i otaczające całe wzgórze dziewiętnastowieczne fortyfikacje obronne.
3. Skarbiec na Wawelu -podczas spaceru zobaczyliśmy i poznaliśmy między innymi historię haftowanego srebrem i złotem płaszcza ofiarowanego w 1676 roku królowi Janowi III Sobieskiemu przez króla francuskiego Ludwika XIV (wykonanego z czarnego aksamitu z wyhaftowanym motywem ognistych języków), paradnej kolczugi z mosiężnych kółek, ozdobionej licznymi ornamentami z lapis lazuli (wykonanej zapewne w Siedmiogrodzie w pierwszej połowie wieku XVII.
(Według tradycji po królu Władysławie IV), maleńkiego serwisu ze złota i półprzezroczystego jadeitu, inkrustowany turkusami, składający się z czarki, paterki i łyżeczki (Stambuł, 2. połowa w. XVII), miecza koronacyjnego zwanego Szczerbcem, stanowiącego wybitne dzieło sztuki płatnerskiej (wykonany zapewne w 2. ćwierci wieku XIII).
Poza tym uczniowie mogli podziwiać: Kościół Mariacki, wysłuchać sygnału granego z wieży tego zabytku, Sukiennice, Drogę Królewską, Rynek Główny, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, Aptekę pod Orłem, Dom Długosza.
Uczniowie naszej szkoły odpoczywali w Energylandii. Korzystając z następujących urządzeń znajdujących się w parku: Hyperion, Zadra, Abyssus, Speed, Dragon, Frutti Loop, Mars Coaster i wielu innych.
Udało nam się zdobyć wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego w/w miejsc a także dobrze bawić w największym parku rozrywki w Polsce. Mamy nadzieję, że w kolejnej edycji przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji nasi uczniowie poznają inne piękne miejsca.