budynek urzędu gminy po termomodernizacji

Nowy wygląd budynku Urzędy Gminy Głuchów

Urząd Gminy w Głuchowie w ostatnich kilku miesiącach diametralnie zmienił swój wygląd. Związane jest to z inwestycją, której celem jest przystosowanie siedziby władz do kanonów XXI wieku.

– Nie chodzi nam o stworzenie „pałacu dla urzędników”, ale dostosowanie budynku do potrzeb każdego mieszkańca gminy – tłumaczy wójt Głuchowa Jan Słodki. – Dotychczasowa jakość naszych możliwości odbiegała od standardów. Dlatego też, dzięki środkom zawnętrznym, rozpoczęliśmy przebudowę. Dokładnie – przebudowę, a nie modernizację.

Wspomniane dofinansowanie to pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w wysokości 1 mln zł, co stanowi 60 proc. całkowitych kosztów (1,74 mln zł). W pierwszej połowie 2020 r. gmina podpisała umowę o dofinansowanie, zaś termin zakończenia prac wyznaczono na koniec tego roku.

– Zakres robót, które projekt obejmował powodował, że każdy dzień był bardzo ważny – mówi wójt Głuchowa i dodaje – To, czego się podjęliśmy to tak zwana „głęboka termomodernizacja”. W jej ramach docieplony został strop, wymieniliśmy stolarkę okienną i drzwiową. Poza tym wymieniliśmy całkowicie kotłownię na gazową. Tym samym zli­kwidowana została dotychczasowa instalacja węglowa.

Wymiana źródła systemu grzewczego w przyszłości ma przynieść korzyści dla innych instytucji i mieszkańców. Dzięki akcesowi samorządu wlaściciel sieci gazowniczej poprowadził nitkę, która może posłużyć mieszkającym niedaleko do podłączenia swoich domów do sieci i tym samym korzystać z proekologicznych systemów grzewczych.

Ważnym elementem jest też dobudowana klatka schodowa z pełnowymiarową widną dla osób niepełnosprawnych. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w instytucjach publicznych w powiecie skierniewickim. 

Na parterze zmodernizowano toalety, przystosowując je do potrzeb niepełnosprawnych.

– To rozwiązanie pozwoli każdemu niepełnosprawnemu mieszkańcowi gminy, choć nie tylko, dotrzeć do określonego wydziału – wyjaśnia wójt i dodaje – W tym roku staliśmy się też samorządem posiadającymi specjalne auto do przewozu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

W ramach projektu wykonano wiele innych prac, w efekcie których urząd będzie tańszy w utrzymaniu. Zmiana systemu grzewczego, docieplenie ścian, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej wpłynie na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Z kolei wymiana oświetlenia na ledowe (koszt 180 tys. zł) obniży rachunki za energię elektryczną.

– Rozwiązania wprowadzane w siedzibie władz gminy chcemy wykorzystać przy kolejnymi wniosku – mówi wójt. – Mamy przygotowaną dokumentację na takową termomodernizację naszej podstawówki. Inwestycja ta została ujęta w przyszłorocznym budżecie. 

 

Sprawdź również

FOSFOREK GLINU